17 Temmuz 2014 Perşembe

Adidas

Adidas

Adidas Markasının hayatımıza girişi, Alman Adolf ve Rudolf Dassler kardeşlerin Gebrüder Dassler OHG ayakkabı fabrikasını kurarak atletizm sporuyla ilgili spor ayakkabılar üretmesiyle başlamıştır. 2. Dünya savaşı sonrasında Dassler kardeşler politik ve siyasi nedenlerden dolayı ayrılmaya karar verirler. Bu ayrılık iki kardeşin birbiri ile konuşmama derecesine kadar ilerler. Dassler kardeşlerden Rudolf Puma Markasını, diğer kardeş Adolf ise Adidas Markasını kurar. Herzogenerauch da yaşayan Dassler kardeşlerin ayrılığı kasaba halkınıda Rudolfcular ve Adolfcular olarak ikiye bölmüştür. Bu kasabanın kalkınmasını Dassler kardeşlerin kurduğu Puma ve Adidas sağlamıştır. Dassler kardeşler dargın olarak hayata gözlerini yummuşlardır. Büyük bir azim ve kararlılıkla çalışan Rudolf ve Adolf dünyaya damgalarını vurmuşlardır. En iyi spor markalarından olan Puma ve Adidas günümüze kadar büyük bir yükseliş ile gelmiştir.

Adidas resmen 18 Ağustos 1949 yılında tescil ettirilmiştir. Adidas, Adolfun oğlu Horst’un 1987 yılında ölümünden sonra, 1989 yılında Fransız sanayici Bernard Tapie’ye satılmıştır. Adidas 1993 yılında Robert Louis Dreyfus’a satılmıştır. En büyük rakiplerinden İngiliz Rebook Markasını satın alırlar. 2006 yılında ise NBA basketbol liginin resmi forma ve aksesuar üreticisi olur.

Adidas markasını dünya üzerinde birçok insan tercih eder. Ünlü veya ünsüz kişiler Adidas saat, parfüm, spor tekstil ürünleri, spor ayakkabılar olmak üzere bir çok Adidas ürününü tercih eder.

Adidas Ayakkabı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder