4 Ağustos 2014 Pazartesi

Nike


Nike

Nike Ayakkabı Markası

Nike ayakkabı markası William J. Bill Bowerman ve Philip H. Knight ile 1972 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur. Nike ayakkabı markasının adı Yunan mitolojisinden gelmektedir, anlamı ise zaferi temsil eden tanrıçadır. Nike Markası; Nike spor ayakkabı, Nike spor giysi, Nike spor aksesuarları, Nike saat, Nike parfüm gibi ürünler üretmektedir. Nike Markası üretiminin büyük bir kısmını Uzak Doğu ülkelerinde yapmaktadır.

Nike markasının modelleri günümüz trendleri ileriye dönük tasarımları ile herzaman dikkat çekmiştir. Günümüzde tanınmış veya tanınmamış bir çok insan Nike tercih etmektedir.Hem uygun fiyatı hem kalitesi hemde tasarımı insanları Nike almaya teşvik etmektedir.

Nike Markasının bazı alt markalarıda vardır. Bunlardan bazıları Air Jordan ve Nike Golf’tür. Ayrıca Nike markasının kendinen bağımsız markalarıda vardır.Bunlardan biride Converse’dir.Converse de günlük yaşam giyisileri ve ayakkabılar olmak üzere tüketici tarafından çok kullanılan bir markadır.
Nike ayakkabılarının en önemli özelliklerinden biride hava tabanlı ayakkabı modellerinin olmasıdır. Nike markası dünya üzerinde pek çok ülkedeki spor takımlarına sponsor olmaktadır ve spora katkı sağlamaktadır.

Nike’ın dünya üzzerindeki toplan çalışan elemanının sayısı 30.000 civarındadır. Nike Markasının yıllık net cirosu 12 milyar dolardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder